„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Główne uroczystości w Katowicach odbędą się 1 marca (wtorek) 2022 r. o godz. 11.00 w kwaterze Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu komunalnym w Katowicach, ul. Murckowska 9. W programie: uroczyste wciągnięcie flagi narodowej na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego, wspomnienie postaci śp. Franciszka Skrobola (1921-1946) oraz Józefa Wawrzyńczyka (1922-1946), poświęcenie nowych nagrobków Żołnierzy Niezłomnych oraz wojskowy apel pamięci z udziałem kompanii honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu i złożenie kwiatów.

  • Groby śp. Franciszka Skrobola oraz Józefa Wawrzyńczyka w kwaterze Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu komunalnym w Katowicach.Groby śp. Franciszka Skrobola oraz Józefa Wawrzyńczyka w kwaterze Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu komunalnym w Katowicach.
  • Groby śp. Franciszka Skrobola oraz Józefa Wawrzyńczyka w kwaterze Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu komunalnym w Katowicach.Groby śp. Franciszka Skrobola oraz Józefa Wawrzyńczyka w kwaterze Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu komunalnym w Katowicach.

Tego samego dnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (plac Ks. Emila Szramka 1 w Katowicach) zostanie odprawiona msza św. o godz. 18.30 w intencji wszystkich bohaterów podziemia niepodległościowego. Przed mszą św. o godz. 17.45 zapraszamy na koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Mieszanego „Ogniwo