Uczniowie, którzy chcą wypożyczyć książki mogą pisać na adres e – mail: anna.bugajska-bagniuk@zsp5.pl

Prezentacja „Święta majowe”.

Kartka z kalendarza bibliotekarza

Obchodzony w tym roku po raz 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich.

Dla ósmoklasistów (i nie tylko)  w  ramach powtórki do egzaminu prezentacja o Czesławie Miłoszu.
Zapraszam do oglądnięcia prezentacji klikając na poniższy link.

Dla ósmoklasistów (i nie tylko)  w  ramach powtórki do egzaminu tym razem twórczość naszej pisarki, która 25 lat temu otrzymała Nagrodę Nobla.
Zapraszam do oglądnięcia prezentacji klikając na poniższy link.

Dzień Pozytywnego Myślenia przypada na 2 lutego (wtorek)

 

Podobno optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda. Dzień Pozytywnego Myślenia ma pomóc wszystkim przyjąć tę prawdę i uwierzyć, że wszystko zmierza we właściwym kierunku. Pomysłodawcą tego święta, które w USA obchodzi się 13 września, jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell.
Od lat zajmuje się ona badaniem (również na własnej skórze) wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Jej zdaniem pozytywne myślenie może zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Co ciekawe, potwierdzają to badania naukowców – optymiści są od 5 do 10% mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór.
Jedną z przyczyn może być fakt, że optymiści zwykle prowadzą zdrowszy i bardziej aktywny tryb życia niż pesymiści. Usposobienie wobec rzeczywistości jest w dużej mierze rzeczą wyuczoną – często nieświadomie. Oznacza to więc, że ciężką pracą można w dorosłym życiu świadomie zmieniać swoje nastawienie do świata. Drugi lutego jest zatem doskonałą okazją do tego, by szklanka była zawsze w połowie pełna.


GALERIA PISARZY – prezentacja

Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej https://polona.pl/  przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak  i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Szczegółowa informacja dostępna jest także na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/cyfrowa-biblioteka-dla-uczniow-i-studentow

Z okazji przypadającego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Misia zapraszam do obejrzenia prezentacji .link

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

Bohaterowie książki mojej ulubionej autorki Małgorzaty Musierowicz „Kwiat kalafiora”

(trzeci tom cyklu Jeżycjada) opracowali Eksperymentalny Sygnał Dobra polegający na wysyłaniu sygnału dobra, którym jest uśmiech, badali wpływ uśmiechu na innych ludzi.

Polecam książki Małgorzaty Musierowicz i zachęcam do przeczytania całego cyklu Jeżycjada, niestety nie są dostępne w bibliotekach internetowych ponieważ są objęte prawami autorskimi.

Zapraszamy do życzliwości nie tylko w tym dniu, ale także przez cały rok. Bowiem im więcej sygnałów wysyłamy tym więcej dobra wokół nas powstaje. Życzliwość powoduje, że życie staje się lepsze i łatwiejsze.

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe zaprasza uczniów kl. I-III do konkursu plastycznego na plakat reklamujący ulubioną książkę. Szczegóły pod linkiem
https://gwo.pl/konkurs-moja-ulubiona-ksiazka/


Zainteresowanych uczniów prosimy o złożenie prac do biblioteki szkolnej do dn. 11.12.

Proszę wcześniej o informację mailową na adres anna.bugajska-bagniuk@zsp5.pl

KONKURS

Moja ulubiona książka – trzecia edycja

Są takie książki, do których uwielbiamy wracać, które zostają w naszych głowach na długo i które z pełnym przekonaniem polecamy innym. Czy takie lektury mają też Państwa uczniowie?

Zapraszamy uczniów do stworzenia plakatu reklamującego pozycję, o której mogą bez wahania powiedzieć: to moja ulubiona książka. Do wygrania zestawy książek wydawnictwa Adamada oraz komplety materiałów plastycznych.

Kogo zapraszamy do konkursu?

Wszystkich uczniów klas 1–3 szkół podstawowych.

Na czym polega konkurs?

Uczeń tworzy plakat zachęcający do przeczytania wybranej przez siebie książki. Nieważne, czy jest to pozycja bardzo znana czy zupełnie niszowa, czy zna ją ze szkolnych lekcji czy też nie. Wybór jest całkowicie po stronie dziecka. Prace mogą być wykonane w dowolnej technice oraz mieć dowolne wymiary.
Będziemy zwracać uwagę na to, żeby prace miały cechy plakatu reklamowego: wzbudzały zainteresowanie daną książką, zawierały przynajmniej jej tytuł, a najlepiej również krótką zachętę do przeczytania danej pozycji (np. hasło reklamowe).
więcej >>

W związku ze zbliżającym się ŚWIATOWYM  DNIEM MISIA
zapraszam  klasy I – III do konkursu związanego z tym świętem.
Proszę chętnych uczniów o wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką

na temat:
– kl. I-II Portret Misia
– kl. III Miś bohater literacki (postać znana z książki).

Zdjęcia prac proszę nadsyłać do 23 listopada na adres: anna.bugajska-bagniuk@zsp5.pl

Kochani Uczniowie,
dla których książka H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” jest lekturą i nie tylko tych, polecam wersję z elementami interaktywnymi.

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy.html

Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” – prezentacja

Narodowe Święto Niepodległości w tym roku będzie obchodzone inaczej niż co roku.

Zwyczajem szkolnym była coroczna akademia upamiętniająca to ważne dla każdego Polaka wydarzenie w historii naszej Ojczyzny. Tym razem pozostaje nam uczczenie tego dnia w sieci.

Proponuję trochę historii: 

Kartka z kalendarza:

Jako oprawę muzyczną proponuję najważniejsze pieśni patriotyczne:

https://www.youtube.com/watch?v=H

Nasze szkolne rozważania zakończę fragmentem wiersza:

Niepodległość – trudne słowo.
Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?
Kto mi wytłumaczy?
Tak to słowo – bardzo ważne.
Jeśli słuchać umiesz
To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.

Poniżej informacje na temat obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszym kraju:

https://www.gov.pl/web/kultura/narodowe-swieto-niepodleglosci-hucznie-choc-zdalnie

Święto Niepodległości w czasie pandemii. Jak obchodzić je w domu?

Autor: archiwum se.pl  Narodowe Święto Niepodległości 2020

W najbliższą środę będziemy obchodzić Święto Niepodległości? Jak obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości w Polsce? Czy w związku z panującą pandemią koronawirusa, 11 listopada można świętować w domu? Jak obchodzić Święto Niepodległości w domu? Święto Niepodległości to święto państwowe, które co roku obchodzone jest 11 listopada. Data ta jest upamiętnieniem odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów (od 1795 do 1918 roku).  Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto  to przywrócono dopiero ustawą w 1989 roku.

Tradycyjnie 11 listopada w kraju odbywa się wiele imprez okolicznościowych, w tym marsze  i defilady. Dodatkowo można wziąć udział w koncertach, podczas których śpiewane są patriotyczne piosenki albo w specjalnych inscenizacjach histerycznych. Niestety, z uwagi na panującą pandemię tegoroczne Święto Niepodległości nie będzie tak hucznie obchodzone i w większości spędzimy je  w domach. Co nie znaczy, że nie możemy w nich celebrować odzyskania przez Polskę niepodległości.

Biuro Programu „Niepodległa”,  które co roku odpowiedzialne za organizację Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie na świętowanie online. Zaplanowany festiwal i tak się odbędzie – przeniesiony do świata wirtualnego. Dzięki temu Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie mógł zawitać do każdego domu w Polsce i na świecie! W programie występy największych gwiazd polskiej muzyki: otuchy i radości będzie dodawał zespół Enej wraz z gośćmi z różnych regionów Polski. Do wspólnego muzycznego świętowania zaprosi Paweł Domagała, wyciszy i ukoi nas głos Ani Dąbrowskiej, laureatki dziewięciu Fryderyków. A dla tych, którzy potrzebują zastrzyku energii, zaśpiewają Miuosh  i Organek, niekwestionowany mistrz alternatywnego rocka.

Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie.

                                               M.Konopnicka

Wśród uczniów klas I-III naszej szkoły najpopularniejsze postaci to;

1. Czerwony Kapturek
2. Jaś i Małgosia
3. Kubuś Puchatek
4. Kopciuszek.
5. Koziołek Matołek
6. Miś Uszatek
7. Królewna Śnieżka
8. Pinokio
9. Franklin
10.Trzy małe świnki.

Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka, Trzy małe świnki, Kopciuszek to baśnie braci Grimm, choć pierwowzory  Czerwonego Kapturka i Kopciuszka stworzył Ch. Perrault.

Pinokia wymyślił C. Collodi, a Kubusia Puchatka A.A.Milne.

Autorką cyklu o Franklinie jest P.Bourgeois.

Wśród bohaterów bajek mamy dwóch polskich autorów K.Makuszyńskiego – twórcę Koziołka Matołka i Cz. Janczarskiego, który wymyślił Misia Uszatka.

Oczywiście postaci te pochodzą z książek, choć popularność zyskały dzięki filmom, czy spektaklom teatralnym.

Oczywiście polecam przygody bohaterów słowem pisane…


W związku z ograniczeniem działalności teatrów polecam spektakle, będące adaptacją lektur szkolnych dostępne w sieci.

Polecam:

DZIADY CZ. II – spektakl Sceny Kamienica

Ta sama lektura – audiobook

Balladyna  – Teatr Polskiego Radia

Audiobook

Zemsta

Audiobook

Film

Na szczególną uwagę zasługuje nowa sztuka tzw. czytanie performatywne, czyli forma pośrednia między zwykłym czytaniem, a pełnoprawnym spektaklem. Jest to szybka próba odczytania emocji.

Może być na scenie lub jak to ma miejsce teraz w czasie pandemii za pośrednictwem Internetu.

Moja propozycja Zemsty w wykonaniu teatru Kwadrat:

W związku z ograniczeniami i brakiem możliwości zwiedzania wielu muzeów
polecam wirtualne spacery.

Linki poniżej:

https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea

https://www.e-muzeum.eu/

https://www.radiozet.pl/Podroze/Wirtualne-zwiedzanie.-10-muzeow-ktore-warto-zwiedzic-online

Muzea biograficzne:

http://www.interklasa.pl/portal/index/strony?mainSP=odnosniki&mainSRV=interklasa&page=list&ca_id=3594&

Muzea narodowe:

http://www.interklasa.pl/portal/index/strony?mainSP=odnosniki&mainSRV=interklasa&page=list&ca_id=3555&

Muzea historyczne:

http://www.interklasa.pl/portal/index/strony?mainSP=odnosniki&mainSRV=interklasa&page=list&ca_id=3575&

Muzea archeologiczne:

http://www.interklasa.pl/portal/index/strony?mainSP=odnosniki&mainSRV=interklasa&page=list&ca_id=3576&

Muzea etnograficzne i skanseny:

http://www.interklasa.pl/portal/index/stronymainSP=odnosniki&mainSRV=interklasa&page=list&ca_id=3577&

Muzea regionalne:

http://www.interklasa.pl/portal/index/stronymainSP=odnosniki&mainSRV=interklasa&page=list&ca_id=3556&

Zamki, dwory i pałace:

http://www.interklasa.pl/portal/index/stronymainSP=odnosniki&mainSRV=interklasa&page=list&ca_id=3574&

Parki narodowe:

zhttp://www.interklasa.pl/portal/index/stronymainSP=odnosniki&mainSRV=interklasa&page=list&ca_id=3534&