Nie tylko kartka i kredka w użyciu 🙂 Świetliczaki pracują też z własnym ciałem w ramach ogólnopolskiego programu „Zdrowo i Sportowo”. Kilka razy w miesiącu rozciągamy się, bawimy ruchowo i poznajemy sposoby na relaks oraz wyciszenie… Nie każdemu się chce, ale w grupie zawsze znajdzie się motywacja 💪

Podsumowanie półkolonii zimowych

Turnus I – 16.01-20.01.2023 r.

Turnus II – 23.01-27.01.2023 r.

Akcja „Wylosuj Anioła„

Akcja charytatywna w której ponownie nasi uczniowie zaangażowali się pełnym sercem i po raz kolejny wysłali własnoręcznie stworzone kartki dla dzieci ze oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

W tym roku na katowicki rynek w Katowicach trafiła bombka wykonana przez nauczyciela naszej szkoły p. Wojtysiak Justynę.

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś. Także w naszej szkole dnia 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klas młodszych mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole. Z tej okazji wychowawcy świetlicy p. Justyna, p. Ania oraz p. Ania z biblioteki zorganizowały gry i zabawy integracyjne, w których uczestniczyły klasy 1-3 oraz najstarsza grupa przedszkolna.

Świetlica ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Katowicach omówiła technikę ”TWAL”. Uczniowie stworzyli własne freblowskie dzieła oraz wykonali zadanie „Nietypowy pędzel” malowali nietypowymi pędzlami: patyczkami do uszu, plastikowymi sztućcami, korkiem i kartonikami o różnym zakończeniu.

Dzień zdrowego śniadania

Dzień zdrowego śniadania Jak doskonale wiemy, śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Daje nam zastrzyk pozytywnej energii i wpływa na prawidłowy rozwój organizmu. Dlatego też, jak co roku 8 listopada, przystąpiliśmy do akcji „Śniadanie Daje Moc”. Uczniowie w tym dniu zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania oraz higieną spożywania posiłków. Podczas wspólnego śniadania delektowali się kolorowymi, pysznymi, a przede wszystkim zdrowymi smakołykami w postaci kanapek, sałatek, pasy oraz surowych owoców i warzyw.

Dnia 29 października 2022 roku zakończył się konkurs świetlicowy na ,,Najładniejszą dynię” 🎃🎃🎃Przyniesiono wiele dyń wykonanych w ciekawy i zabawny sposób. Czas ekspozycji prac był niestety krótki ze względu na niewielką trwałość tego warzywa.
4 listopada ogłoszono wyniki :
I miejsce -Julia Komin (kl.1)
II miejsce – Damian Mastej (kl.3)
III miejsce -Anastasiia Arabadzhy (kl.2)
Nagroda publiczności – Mykola Cheklyshev (kl.2)
Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy, nagrody oraz słodkie upominki.
Gratulujemy! Dziękujemy za tak liczny udział w konkursie. ❤️

Dzień dyni

Festiwal Twórczości

Świetlica szkolna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Katowicach zrealizowała we wrześniu „Festiwal Twórczości„ nawiązując do dzieł Seurata, Kandinsky’ego. Uczniowie wykonali własne dzieła w odniesieniu do twórczości Yayoi Kusama „Kropki, kropeczki” .

„Festiwal Tworczosci” w świetlicy szkolnej – czyli od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna. Jak co roku świetlica obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki🔘 Dzień Kropki to dzień wyobraźni, odwagi, w którym motywem przewodnim jest kropka .⚫️🟠 w ramach Projektu „Zabawa sztuką” zapoznaliśmy się z twórczością Yayoi Kusama, nawiązywaliśmy również do dzieł Seurata i Kandinsky’ego.
🟡stworzyliśmy prace plastyczne wykorzystując patyczki
🟢nie mogliśmy przejść obojętnie obok historii Vashti przedstawionej w książce pt. ”Kropka” (P. Reynolds)
🔵wykorzystując aplikację Quiver zaprojektowaliśmy własne kropki 3D
🟣uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych
🔴budowaliśmy pewność siebie i pobudzaniem kreatywność

ZAPRASZAMY WAS DO UDZIAŁU W KONKURSIE WIELKANOCNYM NA RĘCZNIE WYKONANEGO ZAJĄCZKA

Pierwszy turnus półkolonii zimowych w Szkole Podstawowej nr 2

W piątek w doskonałych humorach zakończyliśmy pierwszy turnus półkolonii organizowanych przez naszą szkołę. Pierwszy turnus półkolonii zimowych w Szkole Podstawowej nr 2 rozpoczął się 14.02.2022r szaloną zabawą w sali zabaw „Nibylandia”. ????????????‍♀️ We wtorek odbyły się bardzo interesujące warsztaty edukacyjne, których tematem był: „Fascynujący świat mrówek”. ???????? Na zajęciach dowiedzieliśmy się na temat tajemniczych owadów jakimi są mrówki, m.in jak wygląda przekrój mrowiska, jakiej wielkości jest na żywo królowa,a nawet dzięki specjalnym okularom mogliśmy zobaczyć świat okiem mrówki. W ten dzień również zorganizowaliśmy w szkole „Dzień pizzy” ????????????, podczas którego wspólnie omawialiśmy ciekawostki na temat historii pizzy oraz zakończyliśmy pracą plastyczno-techniczną wykonując razem pizzę 3D.???? Kolejny dzień upłynął nam pod znakiem sensorycznych warsztatów w kinie „Kosmos” , gdzie wykonywaliśmy własnoręcznie slime. ????Warsztaty poprzedzone były bardzo ciekawą projekcją filmową pt. ”Co w duszy gra”. ???????? W czwartek byliśmy na seansie w kinie. Obejrzeliśmy film pt. „O czym marzą zwierzęta” .???????????????????? Ostatni dzień spędziliśmy kreatywnie w sali zabaw „1000 klocków” dając się ponieść naszej wyobraźni. ????Mając do dyspozycji miejsce z taką dużą ilością klocków rozbudzaliśmy wyobraźnię przestrzenną, poprawiając przy tym zdolności manualne.

Propozycja na dziś 5.01.2022

Kochane dzieci czy wiecie że dziś , czyli 5 stycznia obchodzimy Dzień Bitej Śmietany?
Święto powstało na cześć urodzin Aarona S. „Bunny” Lapina, który w 1948 roku wynalazł bitą śmietaną w sprayu, słynną Reddi-wip.
Wiecie, jak się ją robi? Po prostu ubija się śmietanę?

No niby tak, ale użyta do ubijania śmietana musi mieć odpowiednią zawartość tłuszczu, powinna być przed ubijaniem schłodzona oraz ubijana nie może być za długo! A dodatki? Przecież żeby była pyszna, to trzeba się trochę postarać!
Poczytajcie na ten temat w naszych materiałach poniżej.

( załącznik nr 1 oraz 2 )

A jak świętować Dzień Bitej Śmietany? Bardzo prosto. Wystarczy przygotować lub zaopatrzyć się w jakiś pyszny deser czy ciasto z bitą śmietaną w roli głównej.
Nasze propozycje również znajdziecie w powyższym materiale.

Lecz pamiętajcie, że bita śmietana jest produktem, zawierającym zazwyczaj więcej niż 30% tłuszczu, zatem po tak wysokokalorycznym posiłku trzeba być bardziej aktywnym 🙂 

Poniżej kliknijcie w link aby zobaczyć propozycje ćwiczeń :

Rodzaje śmietany

Dzień białej śmietany

Dzisiejsza propozycja zabaw na dzień 4 stycznia 2022

Drogie dzieci 🙂 Pozostańmy jeszcze dziś w temacie noworocznym, zapoznajcie się z poniższym tekstem
”O Nowym Roku i młynarzu Sylwestrze”
(załącznik nr 1 ),
a następnie przeczytajcie ciekawostki związane z tradycjami noworocznymi obchodzonymi w różnych krajach.
(załącznik nr 2
Na koniec zachęcamy Was do sprawdzenia swoich wiadomości wykonując prosty test w formie zabawy . 
https://wordwall.net/pl/resource/27106480

 

3 stycznia 2022 r.

Kochani świetlica szkolna ma dla Was propozycję zajęć na spędzenie czasu wolnego.

Dzisiaj przesyłamy Wam różne zabawy, możecie spośród tych propozycji wybrać sobie, to co Wam odpowiada. 




Proszę, kliknijcie na poniższą kartkę.

22 grudnia 2021 r.

Drogie dzieci!
Dzisiaj ostatni dzień przed świętami zapraszamy Was do zabawy. Mamy nadzieję, że zamieszczone propozycje przypadną Wam do gustu :).
Kliknijcie w link https://docs.google.com/document/d/17M7BNXDE7g3OvweEE6dXn6spVZFvktgp9eRRxitNjKg/edit?usp=sharing

Następne propozycje zajęć pojawią się 3 stycznia 2022 r.
Serdecznie Was zapraszamy!

Kochane dzieci z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku życzymy Wam i Waszym bliskim zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń oraz wielu prezentów pod choinką.

21 grudnia 2021 r. Kochane dzieci! 
Oto dzisiejsze propozycje zabawy, nauki i relaksu.
Zachęcamy do skorzystania z naszych pomysłów.
Miłej zabawy! Należy kliknąć w link, a pojawią się różne zadania. 

embarassed

https://docs.google.com/document/d/1OOhdh6NNMiltPYAsreWWvk_HRu6TDO0wsi0hjFa7piA/edit?usp=sharing

Drogie Dzieci! ???? Jeśli: ✒odrobiłaś/odrobiłeś prace domowe, ????zapoznałaś/zapoznałeś się z bieżącą lekcją, ????‍♀️????‍♂️ bardzo Ci się nudzi, ????chcesz się zrelaksować, to zapoznaj się z propozycjami świetlicy szkolnej na ten czas. Na tej stronie będą umieszczane propozycje ciekawego spędzenie czasu ????

Propozycja na dziś. 20 grudnia 2021 r.

Wszystko co musicie tylko zrobić to wejść w link, gdzie umieściliśmy dla Was interaktywne zadania. ⬇️⬇️

Dodatkowo możecie wypełnić karty ☃️link do kart.

Akcja WYLOSUJ ANIOŁA

Strach, ból, samotność i niepewność – choremu dziecku i jego rodzinie podczas leczenia w szpitalu onkologicznym towarzyszą trudne emocje. Członkowie fundacji „Gdy Liczy się Czas” postanowili zainicjować akcję pisania kartek dla dzieci „WYLOSUJ ANIOŁA”, która ma na celu wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów. Akcja WYLOSUJ ANIOŁA powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
Bardzo się cieszymy że nasi uczniowie z ZSP5 dołączyli do akcji i z chęcią stworzyli kartki oraz listy dla dzieci ???? Zaangażowali się w tym całym sercem i z ogromną przyjemnością wysłaliśmy paczkę cudownych kartek.
Zachęcamy do udziału w tak szlachetnej akcji nie tylko w okresie świątecznym ???? Akcja WYLOSUJ ANIOŁA – wyślij kartkę do dziecka w szpitalu onkologicznym
https://www.zwrotnikraka.pl/akcja-wylosuj-aniola-wyslij-kartke-chorego-dziecka/

Wycieczka do Wielkiej Fabryki Elfów
W piątek 10 grudnia klasa 3b odwiedziła Wielką Fabrykę Elfów w Katowicach. Podczas 2 godzinnego spotkania uczniowie rozwiązywali szereg zadań, aby odnaleźć Zagubione Nutki. Pod opieką Elfów wzięły udział w aktywnościach ruchowych, zadaniach na współpracę oraz napisały list do Świętego Mikołaja, po to, aby na koniec zabawy się z nim spotkać.

Dnia 25 listopada w świetlicy organizowaliśmy DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. 

Świetlica świętuje Odzyskanie Niepodległości 

W piątek 29 października obchodziliśmy Dzień Dyni. Ponadto nasi uczniowie uczestniczyli w konkursie organizowanym w świetlicy szkolnej na najpiękniejszą dynię. Rodzice wraz z dziećmi zachwycili nas swoimi pomysłami oraz pięknym wykonaniem. Trudno było zdecydować, która dynia jest tą najpiękniejszą,dlatego zdecydowaliśmy że wszystkie zostaną nagrodzone. 
W ten sposób wszyscy zostali docenieni za zaangażowanie i kreatywność.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie a efekty zobaczcie sami na zdjęciach.

Dzień dyni

Szanowni Rodzice!
Karta zapisu dziecka do świetlicy z klas I – III do pobrania pod linkiem: karta.

Światowy Dzień Wody

Link do tablicy: http://linoit.com/users/ZSP5Swietlica/canvases/%C5%9Awietlica%20

Tablica nowa do zdalnego komunikowania się z uczniami

http://linoit.com/users/kapitan_owsianka/canvases/%C5%9AWIETLICA_2020_1

4.12.2020 DZIEŃ ŚLĄSKI

W ramach Dnia Śląskiego!

1) Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o Św. Barbarze. – link

2) Proponujemy Wam konkursy.

– „Śląskie legendy” – regulamin.
– „My Śląskowi przajymy i się tym aszymy” – regulamin.

Zachęcamy do udziału.
Na zwycięzców czekają nagrody.

Tablice do zdalnego komunikowania się z uczniami

http://linoit.com/users/kapitan_owsianka/canvases/%C5%9AWIETLICA_2020

https://en.linoit.com/

http://linoit.com/users/kapitan_owsianka/canvases/Lekturki%202020

http://linoit.com/users/kapitan_owsianka/canvases/Uniwersytet%20Dzieci

Ostatnie dni przed rozpoczęciem nauki zdalnej upłynęły nam na bardzo kreatywnej zabawie. Pomoce dydaktyczne świetlicy powiększyły się o wspaniałe klocki! Mamy do dyspozycji.

  • Molekuły – klocki konstrukcyjne. Różnorodność kształtów i łatwość ich łączenia umożliwia dzieciom nieskończenie wiele możliwości konstruowania przestrzennych budowli. Tworzenie różnych form i kształtów pobudza do logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię i doskonali sprawność manualną. 
  • Jeżyki mobilne – zestaw kolorowych klocków do tworzenia fantastycznych budowli. System łatwego łączenia elementów pozwala tworzyć konstrukcje przestrzenne. 
  • Miniwafle klocki
  • Koła zębate – klocki. 8 kwadratowych platform umożliwia montaż zębatych konstrukcji, które można wprawić w ruch za pomocą korbki. Tworzenie piętrowych modeli umożliwiają zielone trzpienie. Zabawa klockami rozwija twórcze myślenie oraz uwrażliwia na różne zależności konstrukcyjne pomiędzy zamontowanymi elementami.
  • Multiklocki – Do zabaw matematycznych ułatwiających zrozumienie podstawowych działań. Łącząc elementy ze sobą można otrzymać wielokrotność jednego klocka. Zabawa elementami rozwija wyobraźnię, logiczne myślenie, ćwiczy precyzję
  • Gwoździki – Zestawy kolorowych gwoździ służących do tworzenia kompozycji na kratce z tworzywa.

Realizujemy projekt w ramach Uniwersytetu Dzieci “Ekologia. Jak chronić środowisko?”. Omówiliśmy już tematy:

Jaką moc ma empatia?

Czy samochody ogrzewają miasta?

Dlaczego na Ziemi jest coraz cieplej?

Jak z butelek powstają bluzy polarowe?

Jaką rolę odgrywają drzewa w mieście?

    Dowiedzieliśmy się, jak chronić środowisko i czym jest klimat, po co nam drzewa i jak ruch samochodowy wpływa na nasze życie.  Pracowaliśmy kreatywnie, nadając nowe życie zużytym przedmiotom. Zajęcia pomogą nam trenować kompetencje społeczne i rozszerzą wiedzę przyrodniczą.

    Z uwagi na to, że od poniedziałku 9.11.20202 przeszliśmy na nauczanie zdalne wypatrujcie nowych zadań związanych z zajęciami. Obserwujcie przyrodę, jak i co się zmienia, zastanówcie się co możemy zrobić, aby żyć bardziej ekologicznie.

Realizujemy innowację pedagogiczną “Let’s read in English”.

Wybrane książki:

Emily Cravett, Monkey and Me
Emily Cravett, Blue Chameleon
Julia Donaldson, What the Jackdaw Saw
Anna Llenas, The Colour Monster

Cele innowacji: 

∙ Kształtowanie nawyków czytelniczych wśród dzieci i rodziców, również w języku angielskim,
∙ Wyrabianie szacunku do literatury,
∙ Kształtowanie umiejętności wykorzystywania poznawczej funkcji literatury,
∙ Rozwijanie chęci nauki języka angielskiego,
∙ Rozwijanie uzdolnień artystycznych dzieci: recytatorskich, plastycznych i aktorskich,
∙ Rozwijanie wiary we własne możliwości,
∙ Propagowanie pozytywnych wzorców kulturowych i osobowych,
∙ Kształtowanie nawyku korzystania z biblioteki.

    Wybrane książki wprowadzają w świat zwierząt oraz ludzi z ich typowymi cechami i przywarami. Dzięki tym książkom dzieci uczą się wrażliwości, empatii oraz zachowań prospołecznych. Książki te uczą optymizmu, zachęcają do walki z przeciwnościami, dostarczają pozytywnych wzorców, oprócz niezaprzeczalnych walorów kształcących i wychowujących.

    Tytuły te oddziałują na emocje, bo mówią o sytuacjach, z którymi dziecko spotyka się na co dzień. Pokazują sposoby zachowania się, uczą samodzielnego rozwiązywania problemów. Słuchając dziecko identyfikuje się z postaciami bohaterów, odnajduje uczucia podobne do własnych, czuje, że pokonanie trudności jest możliwe. 

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym lubią kontakt z książką, potrafią być wdzięcznymi słuchaczami, kiedy to nam dorosłym przypadnie w udziale czytanie różnych opowiadań. Dzięki zajęciom osłuchają się z językiem angielskim, wzbogacą zasób słownictwa, zdobędą wiele ciekawych informacji, które zadziwiają i fascynują. 

    Obecnie książka stała się zaledwie jednym z wielu środków umożliwiającym kontakt z kulturą. Wiele dzieci bez umiaru korzysta z komputera, telefonu lub telewizora i jest to dla nich najatrakcyjniejsza forma spędzania czasu wolnego.

    Poprzez zajęcia realizowane w ramach innowacji, chcę pokazać, że czytanie jest alternatywą dla komputera, telefonu lub telewizora, że jest modne i fascynujące.

    Jeżeli zajęcia prowadzone w ramach innowacji będą kojarzyły się dzieciom z radością, a nie obowiązkiem, z ciekawym spędzaniem czasu, a nie nudą, z odnajdywaniem siebie w literaturze, z poznawaniem  świata, to znaczy, że cel został osiągnięty.

    Zdążyliśmy zapoznać się z książką Emily Cravett, Monkey and Me. Rozmawialiśmy o zwierzętach zarówno domowych, jak i tych dzikich, jak o nie dbać, karmić, gdzie występują, co jest dla nich dobre. Każdy z uczestników zajęć stworzył swoją mini książkę na wzór tej czytanej, dobierając swoje ulubione zwierzęta.

    Przeczytaliśmy też fascynującą książkę Anna Llenas, The Colour Monster, która wprowadziła nas w temat uczuć i emocji, których doświadczamy na co dzień. Dzięki kolorowemu potworowi mogliśmy posegregować kolory czyli emocje, poukładać je, nazwać i odkryć ich sens.

    Z uwagi na to, że od poniedziałku 9.11.20202 przeszliśmy na nauczanie zdalne wypatrujcie nowych zadań związanych z zajęciami. Zachęcam do czytania książek również tych w języku angielskim 🙂

W roku szkolnym 2020/2021 w świetlicy szkolnej dzień umilają Wam Panie: mgr Magdalena Kobylec, mgr Karolina Serafin i mgr Aleksandra Syrek. Dokładamy wszelkich starań, aby nasz wspólny czas był pełen zabawy oraz nauki, ale też beztroski i radości. Możecie brać udział w zajęciach, programach, projektach czy innowacjach przygotowanych przez nas.
Realizujemy międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I – III “Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” edycja druga EKOlogiczna. Projekt zakłada realizację 3 modułów. W 1 module przeczytaliśmy książkę Marii Terlikowskiej “Drzewo do samego nieba” (dodatkowo “Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak oraz “Jesień liścia Jasia” Leo Buscagliego), wypełniliśmy lekturniki (pokolorowaliśmy okładkę, podpisaliśmy się i uzupełniliśmy strony związane z pierwszą przeczytaną lekturą) stworzyliśmy wspólne Drzewo Czytelnicze. Każdy uczeń, który przeczyta w domu wybrany tekst, na papierowym, jesiennym listku zapisuje swoje imię oraz tytuł czytanego utworu i umieszcza liść na drzewie. W ten sposób nabierze ono pięknych barw jesieni. Przygotowaliśmy plakat zachęcający innych do czytania papierowych książek. 10 października (Światowy Dzień Drzewa) – w tygodniu poprzedzającym zorganizowaliśmy ŚWIĘTO DRZEWA – konkurs plastyczny.
Z uwagi na to, że od poniedziałku 9.11.20202 przeszliśmy na nauczanie zdalne wypatrujcie nowych zadań związanych z lekturami. Zachęcam do czytania książek i przesyłania tytułów do zawieszenia na naszym Drzewie Czytelniczym – niech rośnie w siłę. 🙂

Szanowni Rodzice!
Karta zapisu dziecka do świetlicy z klas I – III do pobrania pod linkiem: karta.
Termin oddania karty 4.09.2020.